Yükleniyor...

Web Yazılım

Web Yazılımı, internete yönelik yazılımlardır. Genel olarak istemci – sunucu mimarisi üzerinde çalışır. Bir web sitesi yönünden baktığımızda; istemci, web sayfalarını görüntülemek için kullandığımız Chrome, Firefox gibi bir tarayıcıdır. Sunucu ise web sitesinin barındırıldığı internete bağlı bir bilgisayardır. Web yazılımı ise tarayıcı ve sunucu tarafından çalıştırılan çeşitli yazılımlardır. Burada tarayıcı istemciye bir örnektir. Tarayıcı dışında başka programlarda sunucuya istek gönderebilirler. Windows, Android ve IOS uygulamaları buna örnek gösterilebilir. Bunun yanı sıra bir sunucu başka bir sunucuya da istek gönderebilir.

Tarayıcı tarafında çalıştırılan en temel ve en çok kullanılan dil HTML’dir. Bunun yanında sayfalara sitil vermek için CSS ve script dili olarak da JavaScript kullanılır. Ayrıca JSON ve XML gibi bazı veri dilleri de kullanılmaktadır. Sunucu tarafında ise dinamik bir içerik üretmek için en çok PHP veya ASP.NET kullanılır. Ayrıca sunucu tarafında verileri tutmak için MySql gibi bir veritabanı yönetim sistemi de kullanılmaktadır. Bunlar temel olmakla birlikte istemci ve sunucu tarafında bazı hazır kütüphaneler ve geliştirme çatıları da kullanılabilir. Görüldüğü gibi bir web sitesi, içerisinde farklı birçok dile ait kodları barındırır.

Birçok yerde web yazılımı konusu web tasarımının bir parçasıymış gibi anlatılsa da biz buna katılmıyoruz. Esasen, tasarım, yazılım geliştirme aşamalarından biridir.

Web tasarımı denildiği zaman aslında web sitesinden bahseldiği şeklinde bir algı oluşmuştur. Bundan dolayı biz de bazen bu anlamda kullanıyoruz.

Web tasarımı arkada çalışan yazılım kodları olmadan bir grafik tasarımdan öteye geçemez. Web tasarıma istenen işlevsellik ancak web yazılım ile verilebilir. Mesela sayfanın görüntülendiği cihaza göre uyumlu hale gelmesi yazılım ile sağlanmaktadır.

Web yazılımı konusunda teklif almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

TEKLİF FORMU

Telefon: +90 555 365 47 93
Habipler Mah. A-1 Cad. 2710 Sokak, No:3/2 Sultangazi, İstanbul-TÜRKİYE
Email: info@azimnet.com
Azimnet HAKKINDA

Azimnet, Web tasarımı ve web yazılımı geliştirme alanlarında hizmet verir. Yerimiz İstanbul Avrupa yakasında ve 2008 yılından beri e-ticaret, turizm, kurumsal siteler gibi çeşitli sektörlere yönelik web tasarımı ve web yazılımı geliştirilmesi işlerinde bulunduk.

İLETİŞİM

Telefon: +90 555 365 47 93

Email: info@azimnet.com

İletişim ve Teklif Formu